Biokovo (Šćirovac), Imotska jezera, 20.-22.09.2024.
TEKST I FOTOGRAFIJE: Damir Basara
Nakon 2 godine čekanja napokon se sve posložilo da popnemo i ovaj Biokovski vrh. Šćirovac ili Miletnjak (1619m) jedan je od najteže dostupnih kontrolnih točaka HPO-a. S koje god strane da kreneš daleko je i teško. Prvi put smo to spoznali pred dvije godine kada smo nadobudno mislili da od Rastovca preko Svetoga Ilije skoknemo i do Šćirovca. Tada smo popeli Iliju ali umorne noge prolongirale su Šćirovac za na godinu. Prošle godine u planiranom terminu izleta spustila se sva kiša svijeta na Biokovo te je Šćirovac opet pomaknut za na godinu.
E ove godine napokon se sve posložilo. Nakon desetak dana kiše osvanuo je prekrasan vikend i vrijeme za poželjeti. Iz Karlovca smo krenuli u petak popodne te se smjestili u bungalovima u kampu u Baškom polju. Ujutro nakon kavice, rani polazak za Bartuloviće te smo u 7 sati na stazi. Iz Bartulovića odmah se kreće strmo i prvi dio staze družimo se s radoznalim kravica koje svako malo izviru iz gustiša. Prva zanimljivost na stazi su kamenice Grčanica koje smo promašili na putu za gore (srećom ne i prema dole) jer je staza relativno slabo označena a u donjim dijelovima su krave napravile puno različitih staza koje srećom sve vode u dobrom smjeru. Ubrzo stižemo i do špilje Pozjate. Ulaz u špilju je impresivan i s prekrasnim pogledom na Zabiokovlje a u špilji postoji i stalni izvor pitke vode. Od špilje cijelo vrijeme dalje pružaju se prekrasni pogledi na Mosor, Kamešnicu, Buško blato, Vran i Čvrsnicu. Preko lokve Kale, gdje nas radoznalo s okolnih vrhova promatraju divokoze, nakon pet i pol sati stižemo na vrh. Od Bartulovića do vrha odradi se preko 1500 m uspona. A na vrhu pogledi se otvaraju na sve strane. Omiš i Makarska pod nogama, Imotski s Crvenim i Modrim jezerom, Vran, Čvrsnica, Kamešnica, Dinara, Svilaja, Mosor, Omiška Dinara sve je na dohvat ruke. Ipak najimpresivniji pogled je na greben Biokova. Redom se slažu vrhovi Sv. Ilija, Sv. Jure, Veliki Šibenik, Vošac… Neko vrijeme smo uživali na vrhu u igri sunca i oblaka a onda istim putem spust do Bartulovića. Ukupno vrijeme provedeno na stazi oko 10 sati. Spuštamo se u Zadvarje u konobu na večeru a navečer u kampu smo si priuštili najbolje moguće opuštanje umornih nogu. Noćno kupanje u još uvijek toplom moru uz zaslužene hladne pivice.
Ujutro nakon kave krećemo u Imotski. Obilazimo prvo grad te Modro i Crveno jezero. Na suprotnoj strani polja s vidikovca iznad jezera Galipovac i Prološkog blata planinarska staza nas vodi na Knezovića i Mamića jezero. Sva Imotska jezera su iznimni geomorfološki fenomeni te se nalaze u sklopu Geoparka Biokovo – Imotska jezera. Područje Geoparka Biokovo-Imotska jezera prostor je od iznimne kulturne baštine, bogatog povijesnog naslijeđa i prirodne vrijednosti koja obuhvaća veliku raznolikost staništa, vrsta biljaka i životinja, ali isto tako i geološku raznolikost zastupljenu u brojnim geološkim tvorevinama nastalim u različitim razdobljima prošlosti Zemlje. Upravo taj veliki potencijal ovog područja je razlog zašto Geopark Biokovo-Imotska jezera postaje treći UNESCO-ov Geopark u Republici Hrvatskoj.
Na izletu je prisustvovalo 9 planinara a za Osmicu Karlovac izlet su vodili Damir i Zoran Basara.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.