Završila je Dječja planinarska škola 2024.
ALBUM FOTOGRAFIJA DJEČJE PLANINARSKE ŠKOLE 2024.
Učka, Vojak, 1.12.2024.
Želja nam je bila zaključiti Dječju planinarsku školu 2024. predivnim vidicima s vrha. Vojak nam je usprkos vjetru, magli i niskoj naoblaci to na trenutke omogućio. Veliki i mali su bili izvrsno pripremljeni, ponajviše dobrom voljom. Krenuli smo od planinarskog doma Poklon i ubrzo shvatili kako bismo se rado vratili u toplinu doma. Nešto nas je ipak poguralo prema naprijed. Igrali smo se u lišću, tražili markacije, skakutali s kamena na kamen, proučavali panoe na poučnoj stazi Plas i grijali se uz šalice toplog čaja iz termosica. Na vrhu su nam dobrodošlicu poželjeli kula i nezaobilazni vjetar. Kula je ipak bila malo bolji domaćin i na trenutke smo se sklonili od vjetra i bili nagrađeni prekrasnim vidicima kako prema Kvarneru tako i prema unutrašnjosti Istre. Na povratku smo svratili u dom na još toplih napitaka. Mali planinari su dobili zaslužene zahvalnice društva – za sudjelovanje na Dječjoj planinarskoj školi i redovito sudjelovanje na planinarskim izletima. Ovim putem se još jednom svima od srca zahvaljujem na svakom obliku pomoći i svakoj riječi podrške tijekom ovogodišnje školice 🙂
Vidimo se u planini!
Planinarski dom Radoboj, vrh Sušec, Strahinjčica, 09.-10.11.2024.
Cilj male planinarske škole, osim poznavanja i primjene osnovnih informacija o planinarenju, planinarske opreme i osnovnih tehnika snalaženja u prirodi, je i stvaranje zajedništva, poticanje suradnje među generacijama, jačanje samopouzdanja djece te motiviranje za nastavak planinarenja. Moja mala skupina od šest školaraca i njihovi roditelji su prošli vikend, 9. i 10. studenog 2024., pokazali u obliku teorijskog znanja i praktične primjene na terenu svoju ljubav i znanje o planinarenju, ali i međusobnu obazrivost te koliko se vole družiti. Rijetkost je danas, da si djeca sama pronađu zanimaciju i da nisu vezani uz pametni telefon već sami osmišljavaju igre okolo planinarskog doma između planiranih aktivnosti školice. Užitak je bilo promatrati ih kako traže skriveno blago uz pomoć karte i kompasa, zorno demonstriraju moguće ozljede i kako ih sanirati, koliko posvećeno podižu šator sa željom da noć provedu u njemu, sistematski skupljaju drva za logorsku vatru, ponosno hodaju s čeonim lampama kroz mračnu šumu u potrazi za magijom.. Magiju smo pronašli – u zvuku pucketanja vatre, u plamenim jezičcima koji su plesali prema nebu, toplini koju isijava. Nadam se da se je djeci ta uspomena duboko urezala u sjećanje i da će im ostati toplina te večeri. Nama odraslima se na licima moglo vidjeti kako nam u ovom užurbanom svijetu nedostaje ovako spokojnih trenutaka kada na trenutak sve staje, svi problemi današnjice se čine manjima, a duša je na mjestu. Magija nas je nastavila pratiti i sutradan na Strahinjčici – u obliku magle. Igra žarkih jesenskih boja i tanke koprene magle koja se tiho kreće kroz šumu pratila nas je gotovo do samog vrha. Sami vrh Strahinjčice je poput otoka izvirivao iznad mora magle i na završnom dijelu uspona omogućio da nas obasja i ugrije sunce. Moji, prisvojila sam si ih, mali planinari mogu biti primjer i velikim planinarima, kada se radi – radimo, kada je vrijeme za zabavu – zabavljamo se, kada je spust opasan, sklizak, strm – pazimo na roditelje, držimo ih za ruku, slušamo upute vodiča i čuvamo metlu da ne zaostaje previše iza nas. Naposljetku, grijemo roditelje svojom toplinom kada im zaspimo u naručju. Ponosna sam na razinu zajedništva i suradnje koja se razvila među djecom, ali i roditeljima. Sve počinje prvim korakom, ova ekipa sigurno korača prema naprijed, prema sve ljepšim vrhovima. Željno iščekujemo idući planinarski izlet, potajno se nadajući i pokojoj pahulji snijega.
Izletu je prisustvovalo, i na trenutak se odmaknulo od užurbanosti svakodnevice, 17 planinara, 7 djece i 10 odraslih, a za Osmicu su ga vodili Martina Galović i Damir Basara
Vinica, 27.10.2024.
Lokalpatrioti u nama su s nestrpljenjem čekali nedjeljni izlet na Vinicu. Pomicanje sata unatrag i prelazak s ljetnog na zimsko računanje vremena nam je omogućilo sat duže spavanja ujutro, ali i za sat kraći svijetli dio dana. Iskoristili smo sunčanu nedjelju za kestenijadu i druženje uz zadatke i igre na Vinici. Krenuli smo s parkinga restorana u Donjem Mrzlom Polju cestom i zatim makadamskim putem. Uvježbali smo siguran prelazak prometnice i kretanje u koloni istom. Ulaskom u šumu započeli smo i ozbiljniji strmi uspon. Uz smijeh, razgovor, povremene kraće i duže pauze, tražili smo kestene i gljive po šumskom tlu, uspoređivali kore drveća, lišće, razne plodove, nabrajali životinje u šumi, opisivali ptice selice i stanarice i što možemo učiniti za njih da im olakšamo zimovanje u našim krajevima. Na vrhu smo se fotografirali i utisnuli žig u naše dnevnike, a na planinarskom domu Mladen Polović zasluženo odmorili uz kestene, čaj i kavu. Naučili smo koje su strane svijeta i kako se služiti kartom i kompasom, kako uz pomoć vodičkog užeta međusobno surađujući prikazati geometrijske likove, što sve možemo napraviti od kestena, žirova i čačkalica te koliko je izdržljiv improvizirani rukohvat (gelender). Proklijali žir koji smo pronašli smo pažljivo položili u zemlju s nadom da će jednog dana postati snažni hrast. Sve počinje prvim korakom. I visoki hrast u šumi je jednom bio krhka klica s ciljem i željom. Dobre volje, pomalo pospani od sunca i igre, spustili smo se istom stazom do automobila.
Izletu je prisustvovalo 26 planinara, 9 djece i 17 odraslih (koji su se osjećali kao djeca), a za Osmicu Karlovac su ga vodili Martina Galović i Damir Basara.
Samarske stijene, 13.10.2024.
Sada već iskusni planinari Dječje planinarske škole uputili su se u nedjelju, 13. listopada 2024. godine u strogi rezervat Samarske stijene. Oblačno i maglovito vrijeme nas nije obeshrabrilo, uživali smo u mističnoj goranskoj šumi. S dijelom ekipe smo se sreli na Matić poljani gdje su mali planinari primijetili kako kameni stupovi podsjećaju na ljude koji koračaju jedan iza drugoga. Čini se da je arhitekt Zdenko Sila uspio u naumu prikaza 26 smrznutih partizana. Kamenu vojsku smo ostavili iza sebe i uputili se na početak staze. Hodajući stazom divili smo se neobičnim kamenim formacijama, čudnim gljivama i slušali riku jelena. Kako smo se približavali vrhu shvatili smo kako ćemo ostati zakinuti za lijepe poglede na okolne stijene zbog vremenskih uvjeta, ali nam to nije umanjilo doživljaj šume kao iz bajke. Samo su nam još vile, poneki div i vještica nedostajali. Ili smo i njih na trenutke mogli kroz maglu vidjeti? Naučili smo kako pomoći jedni drugima prilikom silaska, kako se otpenjava, a posebno smo se naučili strpljenju čekajući, ne brzajući ispred grupe i mimoilazeći se s drugim planinarima. Sreli smo ekipu opće planinarske škole koja je noćila na Ratkovom skloništu. Sa znatiželjom smo zavirili unutra, ugrijali se (hvala ekipi što su naložili vatricu) i saznali ponešto novo – razlika između skloništa, planinarske kuće i planinarskog doma. Na povratku smo sreli vozilo HGSS-a, dobro zapamtili znak i broj telefona s nadom da nam neće zatrebati (ali dobro je znati, jel?). Vraćajući se cestom prema selima još smo jednom ispratili kamenu vojsku koja je nastavila svoj ledeni marš u jednom, a mi u drugom smjeru.
Izletu je prisustvovalo 29 planinara, 20 odraslih i 9 djece, a za Osmicu Karlovac su ga vodili Martina Galović i Dino Arbanas.
Park šuma Golubinjak, 29.09.2024.
Snažna i hladna bura na ogoljenim vrhovima nam nije bila privlačna ovog vikenda pa smo se odlučili sakriti u sigurnost šume. Umjesto planiranog Velikog Zavižana nedjelju smo proveli u Park šumi Golubinjak. Posjetili smo Njeno Veličanstvo – Kraljicu šume, jelu staru više od 250 godina, visine preko 35 metara. Obišli smo Medveđi brlog, ali Mede nije bilo kod kuće (na sreću?). Naučili smo kretati se u koloni, držati razmak na nizbrdici, paziti na druge u skupini, kretati se cik-cak, čekati se međusobno na ključnim mjestima i što učiniti ako mislimo da smo se izgubili. Posjetili smo Ledenu i Golubinju špilju, hrabro prošli kroz Paklena vrata, prepoznali neobična bića u kamenim stijenama po šumi i navijali za najbrže oblake koji su putovali iznad visoke krošnje goranske šume. Nakon zaslužene kave i igre na dječjem igralištu uputili smo se do Stare Sušice. Kako u Medinom brlogu nismo nabasali na domaćina, odlučili smo potražiti ga u Centru Velike zvijeri. Saznali smo da se medvjed, vuk i ris osim u šumi mogu pronaći i na nebu (u obliku sazviježđa). Festival gljiva, vune i plodova jeseni još jednom nam je pokazao svo bogatstvo ovog kraja. A što sve skriva Gorski kotar – to ćemo tek otkriti u dječjim i društvenim izletima koji slijede. Izletu je prisustvovalo 17 planinara, 12 odraslih i 5 djece, a za Osmicu Karlovac su ga vodili Martina Galović i Zoran Basara.
Šuma Kozjača, 22.09.2024.
Nakon kišovitog tjedna i vikenda, odgađanja prvog izleta Dječje planinarske škole, konačno nam se 22. rujna nedjeljno sunce osmjehnulo. Nestrpljivi i pomalo uzbuđeni (i mali i veliki) ušetali smo u novu avanturu oko 10 h ulicama Gornja Švarča i Ljudevita Rossia, pritom naučivši kako se grupa kreće prometnicom, u hlad, spokoj i sigurnost šume. Mala grupa velikog srca je proučila sve poučne panoe o biljnom i životinjskom svijetu, prepoznala sve šumske plodove koji su nam se našli na putu, iz daljine već uočila čeku i s radoznalošću pozdravila lovce na Lovačkom domu te istražili hranilište za životinje. Tamo su se sreli i s prvim izazovom – planinarskim ruksakom. Skoro pa bez greške su razvrstali osobnu i tehničku opremu, za jednodnevni i višednevni izlet – jedino su za plinsko kuhalo i džezvu rekli kako nije prijeko potrebno. Mladi su, naučiti će još. Kružnu šetnju smo završili oko 13h vrativši se na početnu točku, a mali avanturisti su pokazali jako veliki interes za mobilne aplikacije za snalaženje na stazi i općenito navigaciju. Mislim da imam buduće vodiče u ovoj skupini.
Izletu je prisustvovalo 18 planinara, 7 djece i 11 odraslih, a za Osmicu Karlovac ga je vodila Martina Galović.
ALBUM FOTOGRAFIJA DJEČJE PLANINARSKE ŠKOLE 2023.
Provođenje Dječje planinarske škole pomažu Grad Karlovac i Karlovačka športska zajednica
Škola se provodi u skladu sa Programom Dječje planinarske škole u Hrvatskom planinarskom savezu a u provedbi sudjeluju licencirani planinarski vodiči i instruktori Hrvatskog planinarskog saveza.
Mala planinarska škola je program namijenjen cijeloj obitelji, odnosno djeci školskog uzrasta, od 7 do 14 godina, zajedno s roditeljima koji žele započeti svoju planinarsku avanturu na siguran i zabavan način.
Program se ostvaruje u prirodi, kroz održavanje planinarskih izleta i praktični rad na terenu, vodeći brigu da težina i zahtjevnost istih bude primjerena djeci i njihovim potrebama.
Sastoji se od:
- roditeljskog sastanka – obavezno
- pet (5) jednodnevnih izleta
- jedan (1) dvodnevni izlet
Izleti će biti održani u bližoj i daljoj okolici grada Karlovca, Karlovačkoj županiji, Gorskom kotaru te ostalim planinarskim područjima Republike Hrvatske.
Osnovni ciljevi programa su:
- naučiti djecu kako se sigurno kretati i hodati obilježenim (markiranim) planinarskim stazama, a uz to upoznati prirodne ljepote i zanimljivosti flore i faune, kulturno-povijesne znamenitosti kraja u kojem se planinari, te razvijati ljubav prema zavičaju i domovini
- povezati djecu i roditelje u zajedničkim aktivnostima, razvijati međusobni odnos i povjerenje, poticati samopouzdanje djeteta, vratiti djecu u prirodno okruženje, naučiti pomagati ostalima, promicati zdrav života i ekološku svijest.
PREUZIMANJE:
INFO I PRIJAVE:
Za sve eventualne nedoumice i nejasnoće upitati na mail galovic.martina25@gmail.com ili broj mobitela 098/926-1474 WhatsApp/Viber/poziv/SMS, Martina Galović.
Trošak škole iznosi 20 € za prijavljeno dijete, a roditelji i članovi obitelji sudjeluju besplatno. U cijenu škole je uključena članarina u HPS-u. U cijenu nisu uključeni troškovi prijevoza na izlete i hrana.
Prijave se primaju do 05. rujna 2024. na e-mail: galovic.martina25@gmail.com, putem online obrasca ili osobno, dolaskom na roditeljski sastanak.
Roditelji i djeca moraju biti članovi udruge Osmica iz Karlovca, odnosno Hrvatskog planinarskog saveza (HPS-a).
Za učlanjenje u Društvo potrebno je popuniti pristupnicu. Članarina za djecu i mladež do 18 godina je 5,00 € , odrasli 15,00 €, umirovljenici, nezaposleni, studenti – 7,50 € godišnje po osobi + 2,00 € trošak iskaznice. (Više na: https://www.osmica.hr/clanstvo/)
*U cijenu škole je uključeno članstvo.
Škola započinje 05. rujna 2024. u 19.30 sati u prostoriji Osmice u Sokolskom domu, gdje će biti održan roditeljski sastanak, a završava 24. studenog 2024. podjelom diploma.
Organizator je za izvođenje programa Male planinarske škole osigurao stručne osobe iz područja planinarstva: vodiči HPS-a A, B i D standarda, vodiči pripravnici, speleolozi, alpinisti, instruktori, pripadnici HGSS-a, osobe educirane za rad s djecom, a sve članovi udruge Osmica Karlovac, odnosno HPS-a
Svi sudionici programa dužni su:
- prije izleta proučiti pisani plan izleta i zapamtiti osnovne odrednice plana
- pridržavati se uputa i upozorenja voditelja grupe i planinarskog vodiča
- pridržavati se planinarske etike
- primjereno se opremiti za planinarenje
- na izlet ponijeti dovoljnu količinu hrane i vode
- na izletu imati važeću planinarsku člansku iskaznicu
Troškove izleta sudionici snose sami. Prijevoz sudionici organiziraju sami osobnim automobilima. Ukoliko je prijevoz organiziran autobusom ili vlakom, organiziraju ga vodiči Osmice, a o čemu će sudionici na vrijeme biti obaviješteni.
Svi poslovi oko izleta usklađeni su sa zakonskim odredbama koje propisuju način organiziranja i izvođenja planinarskih izleta, te Odlukama IO Udruge.
U slučaju lošeg vremena , a to se odnosi isključivo na kišu izlet se neće održati.
U terminima lošeg vremena edukacija će se održati u prostorijama planinarskog doma ili kroz neki drugi oblik druženja s planinarskom tematikom, a o čemu će sudionici tj. roditelji biti na vrijeme obaviješteni.
Edukacije će se održavati kroz različite radionice i igraonice.
Za sudjelovanje u Maloj planinarskog školi potrebno je popuniti prijavnicu/suglasnost roditelja.
Svi polaznici koji uspješno završe školovanje dobivaju diplomu Udruge. Uspjehom se smatra sudjelovanje djeteta na četiri izleta/radionica od ukupno šest. Sudjelovanje se dokazuje urednim vođenjem Dnevnika Male planinarske škole.
Najuspješniji, oni koji su sudjelovali na svim izletima, dobivaju posebnu nagradu.
Maksimalan broj sudionika Dječje planinarske škole je 20-ero djece.
Raspored događanja:
- Roditeljski sastanak, 05. rujna 2024., 19:30h
- Kozjača, 15. rujna 2024.
- Zavižan, 29. rujna 2024.
- Samarske stijene, 13. listopada 2024.
- Vinica, 27. listopada 2024.
- Strahinjčica, 09. i 10. studenog 2024.
- Snježnik, 24. studenog 2024.
Roditeljski sastanak, 05. rujna 2024.
U prostorijama Osmice u Sokolskom domu (1. kat) u četvrtak 05. rujna 2024. u 19.30 sati održat će se obavezan roditeljski sastanak kao uvodno predavanje Male planinarske škole. Predstavit ćemo udrugu Osmica i upoznati polaznike s programom Male planinarske škole. Razgovarat ćemo o tome zašto planinarimo, što su planine i planinarstvo; kako se kretati i ponašati u planini i planinarskim domovima; o odjeći, obući i opremi za planinarenje; prehrani u planini i zaštiti prirode.
Kozjača, 15. rujna 2024.
Poučna staza kroz šumu Kozjača je kružna i u dužoj varijanti duga 4,5 km, a u kraćoj 2,3 km. Nadmorska visina staze kreće se od 120 m do 191 m. Početak staze je na dva mjesta: jedan je u predjelu Mokrice, a drugi na Švarči kod stare streljane. Na početku staze nalaze se panoi s povijesnim osvrtom i općim podacima o šumi Kozjači, biljnim zajednicama koje se mogu pronaći u šumi i kartom s ucrtanim stazama. Unutar staze nalazi se još pet panoa s temama: 1. Šumsko zeljasto bilje, 2. Šumsko drveće, 3. Gljive naših krajeva, 4. Šumsko grmlje i 5. Pitomi kesten. Staza Kozjača je idealno mjesto za učenje o šumi i šumskoj zajednici, kako za niže tako i za više razrede osnovnih škola. Polazak na prvi planinarski izlet je ispred trgovine KTC Karlovac (Senjska ul. 118/4, 47000, Karlovac) sa zajedničkim obilaskom staze u šumi Kozjača. Laganim tempom započet ćemo našu planinarsku avanturu. Učit ćemo što je to markacija, upoznat ćemo se s biljnim i životinjskim svijetom uz pomoć panoa poučne staze, naučit ćemo kako se nosi planinarski ruksak te koje su 10 eko zapovijedi.
Zavižan, 29. rujna 2024.
Zavižan je jedan od najpoznatijih lokaliteta u Nacionalnom parku „Sjeverni Velebit“. Na 1594 metara nadmorske visine, ispod vrha Vučjak, smješten je Planinarski dom Zavižan i najstarija visinska meteorološka postaja u Hrvatskoj, osnovana 1953. godine. S obzirom da je Velebit prirodna granica između kontinentalne i mediteranske Hrvatske, u njegovu vršnom dijelu sukobljavaju se i dvije različite klime – maritimna i kontinentalna, što uzrokuje nepredvidive vremenske prilike pa je ova zavižanska postaja od neizmjerne važnosti za meteorološku zajednicu. To nam je odlična prilika upoznati se s osnovama meteorologije i zašto je bitna za planinarenje. S obzirom na lagani prilaz i postojanje planinarskog doma i drugih sadržaja za posjetitelje (parkiralište, sanitarni čvorovi, klupe, odmorišta i sl.), Zavižan je vrlo dobra polazna točka za planinarske ture po Velebitu. Uspinjanjem planinarskim stazama na neki od okolnih vrhova – vidikovaca, otvaraju se prekrasni vidici na kvarnerske otoke i Liku. Upravo vizure koje se pružaju sa skupine zavižanskih vrhova (Veliki Zavižan 1676 m, Balinovac 1601 m, Velika (Zavižanska) Kosa 1620 m, Vučjak 1644 m) ostavljaju najveći dio posjetitelja bez daha. Planinareći ponoviti ćemo što je markacija, kako se nosi planinarski ruksak i koja su pravila ponašanja u prirodi. Usporedit ćemo biljni i životnjski svijet prethodnog izleta s ovim. Naučit ćemo što je to tempo hoda i kako se kreće u grupi, kada i kako se rade pauze te kako se pripremiti za jednodnevni izlet (usporedba s prethodnim izletom).
Samarske stijene i Ratkovo sklonište, 13. listopada 2024.
Bijele i Samarske stijene su jedan od najimpresivnijih krajolika u Hrvatskoj i predstavljaju najatraktivnije mjesto za planinarenje. One su strogi rezervat i nalaze se u središnjem dijelu Velike Kapele u Gorskom kotaru u Primorskoj-goranskoj i Karlovačkoj županiji. Vrh Samarskih stijena (1302 m) nalazi se u zapadnoj skupini Samarskih stijena. To je kamenita glavica koja izviruje iz šume. Samarske stijene sastoje se od dvadesetak bijelih kamenitih skupina, a za razliku od Bijelih stijena nemaju izrazita grebena, a ni vitkih i elegantnih oblika. Kamenjaci su poput čunjeva i većinom gromadni i slojevito raspucani. Ponikve su većinom obrasle miješanom šumom, a jele i smreke što se uspinju do vrhova daju cijelom tom parku izvanrednu slikovitost. Prilikom posjeta razgovarat ćemo i usvojiti pravila ponašanja u strogim rezervatima, usporediti s pojmovima Nacionalni park i Park prirode. Uvježbat ćemo pravila pri penjanju (tri čvrste točke), hodanje punim stopalima i hodanje cik-cak. Usput ćemo naučiti koje su opasnosti u planini i započeti uvod u orijentaciju, meteorologiju i speleologiju.
Vinica, 27. listopada 2024.
Vinica (321 m) je svima nama dobro poznata niska šumovita gorska kosa (kosa, kosina, laz: blaga padina uzvisine koja postupno prelazi u ravnicu, https://www.hps.hr/info/planinarski-leksikon/ ) sa svih strana okružena pitomim brežuljkastim pejzažom. Vršna točka je malena čistina sa svih strana okružena šumom tako da ne pruža vidik. Nadomak vrha Vinice je planinarska kuća Mladen Polović, o kojoj brine HPD Vinica iz Duge Rese. Prilikom uspona na Vinicu ponovit ćemo sve dosada naučeno. Na vrhu ćemo naučiti pravila ponašanja na vrhu (što je to upisna knjiga, kako voditi dnevnik, kako se fotografirati), a prilikom posjeta planinarskom domu koja su pravila ponašanja prilikom jednodnevnog izleta i posjeta planinarskim objektima (dom, kuća, sklonište). Tijekom silaska naučit ćemo i uvježbati pravila i tehnike silaska s vrha (silazak je teži od uspona, kako se vežu uzice, podjela u manje grupe, nenametljivo ponašanje, prednost prolaska pri spuštanju, pozdravljanje ostalih planinara).
Strahinjčica, 09. i 10. studenog 2024.
Za obavezni dvodnevni izlet predviđen je posjet Strahinjčici, srednje visokoj planini, strmih strana, koja povezuje Ivanščicu na istoku s Kostelskim gorjem na zapadu i zajedno s njima dijeli Zagorje na dva dijela, sa spavanjem u novoobnovljenom planinarskom domu Radoboj u podnožju Strahinjščice. Prilikom planinarenja na Strahinjčici i boravka u okruženju i u samom planinarskom domu razgovarat ćemo i ponoviti kako izgleda pravilan hod (držanje tijela i ruku), pravilan tempo hoda, kako se hoda i ponaša u grupi, kada i gdje odmarati, naučit ćemo kako se ponaša u planinarskom domu i kako izgleda noćenje i razgovarat ćemo o planinarskom načinu prehrane. Naučit ćemo što je to bivak i pokušat izgraditi vlastiti. Razgovarat ćemo o boravku i noćenju u planini, razgovarat ćemo o tome što su to čvorovi (uzlovi), kako izgledaju, čemu služe i okušati se sami u vezanju istih. Naučit ćemo koje su opasnosti u planini i kako ih izbjeći, što je HGSS, kako oni nama i kako mi njima možemo pomoći. Također ćemo razgovarati o prvoj pomoći. Uz sve to naučit ćemo što su orijentacija, meteorologija i speleologija i kako nam mogu biti od koristi.
Snježnik, 24. studenog 2024.
Snježnik je kraška planina u zaleđu Rijeke, na rubu gorskokotarske visoravni. Planinski masiv Snježnika, smješten sjeverozapadno od nešto višeg vrha Risnjaka, odlikuje se bogatstvom vegetacijskog pokrova. Snježnik je kameniti vrh okružen gorskim livadama, ugodno iznenađuje dostupnošću i slikovitošću. Bilje tog planinskog područja prilagođeno je najtežim klimatskim prilikama i podnosi bez teškoća ljetnu žegu, veliku studen i buru. Pogled koji se pruža s vidikovca na 1506 metara nad morem jedan je od najljepših u Hrvatskoj. S vrha je lijep pogled na Kvarnerske otoke, Riječki zaljev, Istru i njen najviši vrh Učku, slovenski Snežnik, iza njega po dobroj vidljivosti vide se Kamničko Savinjske Alpe. Prema jugu i zapadu, vidi se Veliki Risnjak, Velika Kapela a iza nje i Velebit. Pod samim vrhom je zapušteni planinarski dom na Snježniku. Kako nam je to zadnji izlet ovogodišnje škole, predviđeno je druženje u Malom domu na Platku, sumiranje svih izleta škole, glasovanje za najzabavniji i/ili najteži izlet, završnu riječ i podjelu zahvalnica.
Organizator Dječje planinarske škole:
Osmica – udruga za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodoslovnih vrijednosti, Karlovac
Autori programa: članovi Osmice
Voditelj: Martina Galović
U Karlovcu, veljača 2024.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.