9. Opća planinarska škola 2024.

Provođenje Opće planinarske škole pomažu Grad Karlovac i Karlovačka športska zajednica

Škola se provodi u skladu sa Programom opće planinarske škole u Hrvatskom planinarskom savezu a u provedbi sudjeluju licencirani planinarski vodiči i instruktori Hrvatskog planinarskog saveza.


ALBUM FOTOGRAFIJA


Kalnik, 19.05.2024.

Nedjelju 19.05.2024. iskoristili smo za posjet Hrvatskom zagorju. Kao cilj smo izabrali Kalnik i njegov 643 m visok vrh Vranilac. Iz Karlovca krećemo u 8 h. Do doma na Kalniku stižemo u 9.30 h i nakon obavezne kave krećemo na stazu. Za uspon smo izabrali stazu preko 7 zuba. Nakon dva i pol sata penjanja, slikanja i uživanja u pogledima stigli smo i do sedmog zuba. Nakon odmora na vrhu za povratak smo iskoristili stazu na sjevernoj strani grebena. Prije povratka popeli smo se i na Stari grad Veliki Kalnik. Posjet Kalniku završili smo posjetom Križevcima. Na izletu je sudjelovalo deset planinara  a za Osmicu Karlovac vodili su ga Zoran Basara i Mario Volarić .

ALBUM FOTOGRAFIJA


Liburnija, Brundo – južni Velebit, 28.04.2024.

Nedjelju 28.04. iskoristili smo za izlet na južni Velebit. Iz Karlovca smo krenuli u 6.00 sati te uz kratku kofeinsku dozu putem, dovezli smo se odličnom makadanskom cestom do Bunovca. Bunovac je prostrana travnata visoravan poznata u speleološkim krugovima po Ponoru na Bunovcu, jami dubokoj -534m. Sa Bunovca, slijedi strmi uspon kroz šumu do Cesarove doline, odakle se staza uspinje na greben iznad Malovanskog jezera po kojem staza nastavlja prema Vaganskom vrhu. S grebenske staze odvojila se i naša staza prema vrhovima Liburnija (1709 m) i Brundo (1717 m) a najbrži su stigli i do Vaganskog vrha (1757 m). Cijeli dan pratilo nas je prekrasno sunčano vrijeme uz prekrasne pogleda a mješavina proljetnica i zaostalog snijega dala je posebnu čar izletu.


Karlobag – Baške Oštarije, 21.04.2024.

Povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj i 10. obljetnice Društva, OSMICA – društvo za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodoslovnih vrijednosti iz Karlovca, Hrvatski planinarski savez, općina Karlobag i Turistička zajednica općine Karlobag u nedjelju 21.04.2024. svečano su otvorili novu planinarsku stazu br. 61 Karlobag – Baške Oštarije. Staza povezuje Karlobag i Baške Oštarije koristeći dobrim dijelom trase starih velebitskih cesta: Karoline i Terezijane, odnosno na neki način čini poveznicu Premužićeve staze, koja završava u Baškim Oštarijama, s morem, odnosno Karlobagom. Također staza prolazi zanimljivim velebitskim krajobrazom s gustim šumama i prelijepim pogledima na otok Pag s morske strane i vrhove Velinac, Kiza, Bačić kuk, Veliki Sadikovac, Konjevača i dr. s velebitske strane.

ALBUM FOTOGRAFIJA


Srednji Velebit, 13.-14.04.2024.

Drugi dvodnevni izlet ovogodišnje planinarske škole održan je na području Baških Oštarija na srednjem Velebitu. Kao i cijele godine vrijeme je bilo izrazito promjenjivo, rekli bi pravo velebitsko. U dva dana polaznici škole odradili su vježbe izrade prinudnog bivka, kretanja u prostoru na orijentacijskom poligonu, spuštanja po užetu te izrade priručnih nosila i transporta lakše ozlijeđenog planinara. Uz sve vježbe uspjeli smo se i popeti na Ljubičko brdo te ispod Grabra i Kize zaokrušiti nazad do Baških Oštarija.

Za Osmicu izlet su vodili Vitomir Murganić, Mario Volarić Damir Basara i Zoran Basara.


Mosor, 06.-07.04.2024.

Za vikend, 06 – 07. travnja 2024. organizirali smo izlet na Mosor – vrhovi Debelo Brdo (KT HPO 18.8, 1044 m) i Sv. Jure (KT HPO 18.6, 1319 m). Polazak je bio u PREranim jutarnjim satima (05:00 h) ispred parkinga OŠ Grabrik. Nakon relativno mirne vožnje do Knina stali smo na pauzu (čitaj kavu) u lokalnom ugostiteljskom objektu gdje je sve bilo na nivou osim cijena koje su primjerenije Zagrebačkoj špici, a ne mjestašcu u srcu Dalmatinske Zagore. 2.90 € za bezalkoholnu pivu je ipak previše, a možda je samo autora teksta pregazilo vrijeme.

Vozila smo ostavili u jednom od zaseoka između Klisa i Dugopolja, a na samom parkingu  pronađen je još jedan auto KA tablica. Kako je svijet mali! Dok su se planinari pripremali za polazak, vodiči su jedno od vozila preparkirali nekoliko kilometara niže na planirano mjesto spuštanja sa staze. Sam polazak na stazu bio je u 10:15 h.

Relativno brzo nakon polaska na stazu dogodio se iznenadni napad velike zmije koja je iskočila iz suhozida. Po slobodnoj procjeni pretpostavlja se da je riječ o podvrsti pitona dužine oko 4 metra tamno crno-smeđe boje. Hrabri vodič na začelju kolone je junačkim urlikom odbio napad agresivnog gmaza koji je ugrozio sigurnost grupe. Na njegovu žalost nitko od drugih sudionika nije vidio strašnog reptila i postoje neopravdane sumnje u istinitost priče. Velika je vjerojatnost da se ovdje radi o novo otkrivenoj endemskoj vrsti zmije koja obitava samo na području Mosora. Unatoč skepsi sudionika izleta, vodič je svoj susret prijavio Ministarstvu zaštite okoliša te lokalnim društvima za zaštitu životinja. Za slučaj da se zaista radi o novo otkrivenoj vrsti prijedlog imena je mosorski crni piton. Makar su veliki pitoni češće viđeni na susjednom Kozjaku ako se može vjerovati pričama lokalnog stanovništva te šačici amaterskih video uradaka s ranije spomenutog brda.

Nakon stresnog početka, ostatak uspona protekao je relativno mirno. Najviše muka planinarima je zadavalo iznimno toplo vrijeme za ovo doba godine i tehnički zahtjevniji dijelovi staze na kojima je za uspon bilo potrebno koristiti ruke i noge. Dolazak na vrh u 14:00 h. Na vrhu smo napravili pauzu za odmor i ručak, a polaznici naše opće planinarske škole su radili vježbe orijentacije.
Prilikom spuštanja s vrha odlučeno je spustiti se blago zapuštenom stazom koja ide paralelno sa službenom i markiranom. Pretpostavka je da je ovo bila izvidnica za markacističku sekciju društva koja nakon otvaranja staze Karlobag – Baške Oštarije (REKLAMA: otvaranje staze 21.04.2024. – prijave na mail/face Osmice) treba novi projekt.

Završetak ture prvog dana bio je u 18:00 h u zaseoku gdje je ranije ostavljen jedan auto. Dok su vozači otišli po ostala vozila, ostatak planinara uživao je u hladovini uz gratis domaće vino od strane ljubaznog stanovnika sela.
Na putu do večere i noćenja na PD Putalj navigacija nas je odvela u lijepu, usku, seosku slijepu ulicu iz koje jedini izlaz vožnja u rikverc uz razočaravajuće poglede lokalnog stanovništva. Pravi put nije bio puno bolji. Nekad solidni makadam vidio je bolje dane. Do dolaska do doma potrebno je malo vještine u izbjegavanju vododerina i rupa nastalih kroz godine. Dolaskom na dom sve ranije navedene stvari su zaboravljene.

Pogled s terase doma je jedan od najljepših u Hrvatskoj. Riječi teško mogu opisati te poglede te je najbolje da se sami uvjerite (vidi foto galeriju).
Nakon ukusne večere u domu i odlaska domara u Split, nastavljeno je druženje planinara uz čašicu razgovora i uživanje uz malo klasične glazbe na terasi doma. Iluzija da smo sami u domu razbijena je javljanjem gospodina sa zadnjeg kata što je ujedno značilo i kraj kulturnog uzdizanja za tu večer.

Buđenje u nedjelju je bilo planirano za 06:00 h. Dežurni kavopije su ustali nešto ranije da uživaju u izlasku sunca, miru, tišini i pogledu na Split i Kaštela. Pridružio im se i autor ovog teksta ali svaki pokušaj uspostave komunikacije prije popijenog crnog eliksira nalazio je samo na zid šutnje i ružne poglede. Na kraju je mir za kavu osiguran na staro hrvatski način… Korupcijom u vidu hrenovke u tijestu stare dva dana, pronađene na dnu ruksaka. Jelo se i gore.

Nakon odrađenog jutarnjeg rituala, spremile su se stvari za planinarenje, počistilo za sobom i krenulo s doma u 07:15 h. Na putu do točke polaska stalo se u pekari za doručak po volji i DRUGU kavu za nezasitne kavopije u obližnjem kafiću. Cijene daleko prihvatljivije nego u Kninu. Na kavi je jedan dio društva odlučio preskočiti uspon te su proveli dan na plaži.

Polazak na stazu u 09:35 h. Staza počinje kraćim hodom po makadamu seoske ceste dok se ne počne oštro uspinjati kroz šumarak do grebena. Od grebena da vrha s crkvicom/kapelicom ima pola sata. Dolazak na vrh bio je u 12:30 h. Nakon kraćeg odmora krenulo se natrag prema vozilima gdje smo došli u 15:00 h. Kao i prethodni dan, najveći problemi su bili iznimno toplo vrijeme i strmiji dijelovi staze. U povratku kući otišli smo na ručak i tekuću okrjepu u restoran u Žrnovnicu. Povratak u Karlovac je bio u 21:00 h.

A good time was had by all!

Na izletu je prisustvovalo 18 planinara a za Osmicu Karlovac vodili su ga Zoran Basara i Dino Arbanas.


Strahinjčica, 24.03.2024.

U nedjelju, 24. ožujka 2024. godine organizirali smo izlet na Strahinjšćicu – vrh Sušec (KT HPO 3.7, 846 m). Planirana ruta je bila od PD Radoboj preko istočne strane Strahinjšćice do vrha Sušec. Pauza na PK Strahninjšćica, zatim kružni povratak do PD Radoboj. Polazak iz Karlovca je bio u 07:00 sati sa parkirališta ispred OŠ Grabrik. Ovaj izlet pokazao je još jednom svu nepredvidljivost vremena. Unatoč provjeravanju tri različite vremenske prognoze, ujutro smo imalo malo snježno iznenađenje. Držeći se one dobre stare „ne postoji loše vrijeme, samo loša oprema“, izlet je nastavljen po planu. Na motelu Plitvice smo pokupili jednog člana iz Zagreba te je odrađena i mandatorna kava za dežurne kavopije. Ovo je bila zadnja prilika za popiti kavu u Motelu Plitvice prije rušenja i preuređenja. Interijer izgleda kao da se nije mijenjao od prvobitnog otvaranja tamo u ranim 80-ima. Osoblje odjeveno u skladu sa spomenutim vremenom. Kada smo kod osoblja, konobarica koja nas je posluživala pitala je kojoj političkoj stranci pripadamo zamijenivši logo Hrvatskog planinarskog saveza (HPS) na majici vodiča s nekom od milijun političkih stranaka u Hrvatskoj. Nakon ove šaljive zgode shvatili smo da ovo možda i nije tako loša ideja. Podsjetnik, dati Čaplaru prijedlog o osnivanju stranke HPS i ulazak na političku scenu te borbu za vlast u RH. Radni prijedlog slogana: „Nove visine dolaze“. Nakon odrađene kave, nastavili smo vožnju do PD Radoboj i krenuli na stazu u 09:15 sati. Prije polaska nam je prišla i jedna mlada dama imena Maya koja se htjela pridružiti našoj grupi na usponu. Domar iz doma nam je objasnio da živi u susjedstvu, ima planinarskog iskustva i da se voli pridružiti ljudima koji idu na uspon. Prihvatili smo je kao dio grupe, makar smatram da bi išla s nama bez obzira što mi na to rekli. Unatoč uvjeravanju domara, Maya se pokazala kao ne baš iskusan planinar. Ne hoda s grupom tj. odlazi i dolazi iz grupe kako joj se prohtije, hoda ispred vodiča, na izlet je krenula neopremljena bez hrane i pića. Na pola izleta je zbog skretanja sa staze bila sva blatna i mokra bez ičega da se presvuče. Na pauzama je žicala ostale planinare hranu pa joj je vodič udijelio preko pola svoje hrane. Ovo je zadnji put da na izlet s nama ide PAS bez završene planinarske škole. Maya, u PD Radoboju te čeka prijavnica za upis u opću planinarsku školu „Osmica“ sljedeće godine. Za razliku od Maye, ostatak planinara je turu odradio vrhunski unatoč već ranije spomenutim vremenskim uvjetima. Snijeg, kiša, magla, bljuzga, oblaci, sunce, niske temperature, visoke temperature, vjetar su vremenske (ne)prilike koje su nas dočekale na stazi. Jedino što je falilo da upotpuni priču je tuča ili monsun. Nakon polaska s doma staza je vodila kroz selo Radoboj lagano uspinjući se kroz šumovit teren. Nakon sat vremena hoda dolazimo do raskrižja gdje staza kreće strmo prema vrhu Strahinjšćice. Ovo je bio najteži izazov za planinare jer taj dio staze je zahtjevan i u suhim uvjetima, a kamoli nakon kiše i snijega. Dolazak na vrh Sušec u 11:35. Slikanje i brzo spuštanje prema PK Strahinjšćica na zasluženi odmor i okrjepu. Nakon poduže pauze, ugrijani i siti planinari nastavljaju spuštanje natrag prema točki polaska uz više – manje uspješno izbjegavanje padova na zahtjevnom blatnom terenu. Dolazak na PD Radoboj u 14:15 gdje je uslijedila raščlamba izleta i dogovor oko ručka. Za ručak je odabrana provjerena lokacija restorana Stara škola u Mirkovcu (Začretju) koji nudi zagorske specijalitete. Nakon finog obroka povratak u Karlovac u 18:00 sati. A good time was had by all!


12.03.2024.Petrova gora, KT HPO, 512 m

Nakon odslušanih prvih predavanja o planinarskoj organizaciji, povijesti planinarstva u svijetu, Hrvatskoj i Karlovcu te predavanja o planinarskoj opremi polaznici 9. opće planinarske škole u nedjelju, 12. ožujka 2024. godine, odradili su svoj prvi planinarski izlet na Petrovu goru. Prije samog odlaska na stazu, izvršen je “pregled” ruksaka, kao dio nastavne jedinice „Oprema“ kako bi naši friški planinari naučili što sve treba imati u ruksaku za jednodnevne izlete. Po prekrasnom, proljetnom danu polaznici škole obišli su Rimski put, Mali Petrovac 507 m, Veliki Petrovac 512 m, Kraljev grob i Mali Velebit (420m) te odradili vježbu prepoznavanja vrsta planinarskih markacija te kretanja po označenom planinarskom putu.

Na izletu je sudjelovalo 9 polaznika 9. opće planinarske škole i 8 članova društva. Nakon obilaska staze uslijedio je zasluženi odmor u lovačkoj kući Muljava uz već čuvene palačinke. Svi sretni i zadovoljni vratili su se u Karlovac u popodnevnim satima. Za Osmicu Karlovac izlet su vodili Vitomir Murganić i Mario Volarić.

” Na jugoistočnoj granici Korduna smjestila se Petrova gora sa svojom najvišim vrhovima; Veliki Petrovac 512 m, Mali Petrovac 507 m, Magarčevac 474 m, Veliki Velebit 482 m.Bogata je šumama bjelogorice, pretežno bukve, hrasta i kestena. Ovo je područje najčišće bukove šume kojem Hrvatske šume pridaju posebnu pažnju. Također je bogata vodotocima i potocima kao i izvorima pitke vode.”

Pročitajte više: Planinarska obilaznica Petrova gora – Osmica Karlovac
Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je 1710834340145-1024x577.jpg

12.03.2024.

Uvodnim predavanjima o Planinarskoj organizaciji i planinarstvu, Osmici (Damir Basara), Povijesti hrvatskog i karlovačkog planinarstva (Vitomir Murganić) te planinarskoj opremi (Zvonimir Ornik) sa radom je počela 9. Opća planinarska škola Osmice. Svim polaznicima želimo puno sreće i lijepih planinarskih uspomena te dugu planinarsku karijeru.


Osmica – društvo za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodoslovnih vrijednosti organizira opću planinarsku školu koja će omogućiti polaznicima da steknu znanja i vještine potrebne za uspješno i sigurno planinarenje. Opća planinarska škola osnovni je oblik obrazovanja planinara i uvjet za upis u škole i tečajeve iz planinarskih specijalnosti (alpinističke, športsko-penjačke, speleološke, markacijske i vodičke škole).

Planinarska škola namijenjena je svima koji žele početi planinariti, a nemaju previše znanja i iskustva, ali i planinarima s iskustvom koji žele proširiti svoje znanje i vještine.

ALBUM FOTOGRAFIJA 8. OPĆE PLANINARSKE ŠKOLE 2023.



PREUZIMANJE:

PROGRAM ŠKOLE (pdf)

ONLINE PRIJAVNICA

PRIJAVNICA


Program Opće planinarske škole podržava GRAD KARLOVAC

TERMIN ŠKOLE: 12.03. – 09.06.2024.

VODITELJI ŠKOLE: Vitomir Murganić (planinarski vodič A, B i D standarda) i Damir Basara (Instruktor speleologije, planinarski vodič A standarda, Čuvar planinske prirode)

UPIS: prijave se vrše putem web stranice (obrazac na dnu članka) najkasnije do 10. ožujka 2024. Molimo sve zainteresirane da se prijave što prije radi lakše organizacije. Broj polaznika potreban za početak škole je 10, a popunjava se do najviše 25.

ŠKOLARINA: cijena škole je 50,00 EUR i većina tog iznosa namijenjena je za kupnju opreme koja ostaje u trajnom vlasništvu polaznika. Svatko će dobiti zamku (uže duljine 5 metara) i komplet prve pomoći. U cijenu nisu uključeni troškovi prijevoza na izlete, hrana i godišnja članarina. Informacije o uplati polaznici će dobiti mailom, po završetku prijava, kada će se donijeti odluka o početku ili odgodi škole.

Uvjeti za upis:

  • najmanje 16 godina starosti (za maloljetne polaznike potrebna je pisana suglasnost roditelja)
  • članstvo u društvu (više o učlanjenju), ukoliko do sada niste bili član društva, možete se učlaniti prije početka škole
  • dobro psihičko i fizičko zdravlje
  • plaćena školarina

Mjesto i vrijeme održavanja:
Planinarska škola sastoji se od teorijskog dijela (20 sati predavanja) i praktičnog dijela (izleti i vježbe). PROGRAM ŠKOLE

  • predavanja se održavaju utorkom od 19,00 do 21h (u društvenom centru “Prostorija”, ulica Mije Krešića 4, Karlovac)
  • praktične vježbe se demonstriraju dijelom u učionici te na svakom od izleta i na umjetnoj stijeni

Po završetku škole polaznici pristupaju ispitu. Uvjet za pristup ispitu je sudjelovanje na barem 70% predavanja i na barem 6 dana izleta. Nakon uspješno položenog ispita polaznik dobiva diplomu Hrvatskog planinarskog saveza.

Kontakt: za sva dodatna pitanja pišite na e-mail: osmica@osmica.hr ili nazovite 098 890 685 (Damir Basara) ili 091 133 33 31 (Vitomir Murganić)


Pogledajte fotografije s naše prošlogodišnje planinarske škole ili bacite pogled na sve naše foto albume.




Zašto planinari odlaze u planine?

Na pitanje zašto uopće planinari odlaze u planine nemoguće je dati jednostavan i jedinstven odgovor, ponajprije zato što svaki planinar ima svoje motive, ciljeve i svoj način shvaćanja planinarstva. Svatko izlete proživljava na svoj način i veseli se nečemu što drugima možda ne pričinjava nikakvo zadovoljstvo. Ipak, svim je planinarima zajedničko da u planine idu jer to vole.

Planine pružaju nebrojene užitke svakome tko ima sposobnost da ih uoči, doživi i ponese u sebi. U njima će naći zadovoljstvo običan izletnik, penjač, istraživač, čovjek željan odmora, rekreacije, prirodnih ljepota, širokih vidika, mirisa cvijeća i šume i novih doživljaja. Planinarenjem se bave ljudi svih životnih dobi i najrazličitijih struka, a svatko izabire ciljeve koji mu odgovaraju po sklonostima, sposobnostima i drugim mogućnostima.

Može se reći da planinarske pobude uvelike proizlaze iz nagonskih čovjekovih potreba koje su suvremenim načinom života znatno potisnute. U prvom redu, to je potreba za upoznavanjem prostora u kojem živimo, zatim potreba za bliskim druženjem i upoznavanjem ljudi, te konačno najbitnija – potreba za srećom i zadovoljstvom.

Većina ljudi koji započinju planinariti obično već posjeduje neka iskustva i predodžbe o planinarstvu stečene na lakšim izletima u bliže planine. Kada čovjek dobije volju da se odlascima u prirodu posveti organiziranije i poželi upoznati nove ljude, najbolje je da se uključi u neko planinarsko društvo. Pristup u planinarska društva je slobodan i u većini slučajeva novi su članovi rado primljeni. Međutim, nije se svima lako uklopiti, budući da u društvima u pravilu već postoje formirane družine. No, nakon sudjelovanja na nekoliko društvenih sastanaka, a zatim i nekoliko izleta obično razlika između starih i novih članova nestaje.

U početku nije nužno nabaviti svu opremu. Oprema se nabavlja i upotpunjuje postupno, kao i planinarsko iskustvo.